New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

mahalla events

Attempt of a Poem by Filippo Riniolo – Workshop Details

Workshop: September 3rd, 5th, 7th 2022 - 17:00 - 20:00

Interactive Workshop / Installation

Three hours of sessions will process by walk&talks, readings, writings, singing and acting.

Timeline is splitted into 20 to 40 minutes in between 10 to 20 minutes of breaks. Snacks and water will be available.

Timing: 3rd, 5th, 7th of September, 2022

Program will be detailed soon, please leave a contact to be notified.

1st session: Kirke 03.09.2022 Saturday 17.00 - 20.00

Participants will be encouraged to join the workshop with their own invention of a mythic character.

Aim of the session is to give a start to the story; inventing the pilot along Kirke says “When I was born, the word for what I was did not exist.” and reminds us the patriarchy is also a narrative to be transformed. Previously, women were relegated to a couple of lines in between stories about male heroes and were often described through misogynistic and objectifying language.

Session discovers the gender experience in the ancient world within the context of οἶκος (oikos, later “eco”- “home”).

During the session, participants will experiment with the Sapphic Stanza to create the melody.

2nd session: The horse 05.09.2022 Monday 17.00 - 20.00

Participants will be encouraged to join the workshop with their own invention of a mythic character. During the session, participants will experiment with the Sapphic Stanza to create the melody.

The Iliad is not the story of the Trojan War (or at least not remotely the whole of it). The Iliad is the story of the Rage of Achilles. It begins with rage and ends with vengeance, rather than with victory. The story of the Trojan Horse comes from other sources, most notably the Aeneid.

3rd session: Story of the End 07.09.2022 Wednesday 17.00 - 20.00

Participants will be encouraged to join the workshop with their own invention of a mythic character. During the session, participants will experiment with the Sapphic Stanza to create the melody.

Tiresias, the blind prophet reminds us . . . In the lands surrounding the Mediterranean there have always been earthquakes, famines, droughts and floods, and in fact dark ages of a sort are recurrent . . . we have now entered a new historical phase in terms of the two-way relationship existing between climate and humankind.

Program yakında detaylandırılacak, lütfen haberdar olmak için bir iletişim adresi bırakın.

1. seans: Kirke 03.09.2022 Cumartesi 17.00 - 20.00
Katılımcılar, kendi mitsel karakter türetileriyle atölyeye katılmaya teşvik edilecektir.

Oturumun amacı hikayeye bir başlangıç vermektir; Pilot Kirke ile başlıyor; “Ben doğduğumda, ne olduğumun bir kelimesi yoktu”. Kirke bize ataerkin de dönüştürülebilir bir anlatı olduğunu hatırlatıyor. Daha önce kadınlar, erkek kahramanlarla ilgili hikayeler arasında birkaç satıra indiriliyordu ve genellikle kadın düşmanı ve nesneleştirici bir dille anlatılıyordu.

Oturum, antik dünyadaki toplumsal cinsiyet deneyimini οἶκος (oikos, daha sonra “eko”- “ev”) bağlamında keşfeder.

Oturum sırasında, katılımcılar melodiyi oluşturmak için Sapphic Stanza’yı deneyimleyecekler.

2. Oturum: At 05.09.2022 Pazartesi 17.00 - 20.00
Katılımcılar, kendi mitsel karakter türetileriyle atölyeye katılmaya teşvik edilecektir. Oturum sırasında, katılımcılar melodiyi oluşturmak için Sapphic Stanza’yı deneyimleyecekler.

İlyada Truva Savaşı'nın hikayesi (ya da en azından tamamının) değildir. İlyada, Akhilleus'un Öfkesi'nin öyküsüdür. Öfkeyle başlar ve zaferle değil, intikamla biter. Truva Atı'nın hikayesi diğer kaynaklardan, özellikle de Aeneid'den geliyor.

3. Oturum: Sonun Hikayesi 07.09.2022 Çarşamba 17.00 - 20.00
Katılımcılar, kendi mitsel karakter türetileriyle atölyeye katılmaya teşvik edilecektir. Oturum sırasında, katılımcılar melodiyi oluşturmak için Sapphic Stanza’yı deneyimleyecekler.

Tiresias, kör kahin hatırlatıyor. . . Akdeniz'i çevreleyen topraklarda her zaman depremler, kıtlıklar, kuraklıklar ve sel oldu ve aslında bu tür karanlık çağlar tekrarlanıyor. . . iklim ve insanlık arasında var olan iki yönlü ilişki açısından artık yeni bir tarihsel aşamaya girmiş bulunuyoruz.

 


 


Related Posts