New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

mahalla events

Mobilistan

Sep 24 - 7 pm

Otonom Maslak, Atatürk Oto Sanayi Sitesi, 9 Sok. Sarıyer/Istanbul

Sep 25, 12:30

Kadıköy Meydanı, Istanbul, Beşiktaş Iskelesi

Manaf Halbouni and Christian Manss declared the first mobile state in the limited space of a vehicle Sep 15 2021 in Berlin. The rolling state is travelling from Berlin to Istanbul on a tour similar to current refugee routes.  It has also been used by thousands of migrant workers to temporarily return to their homeland since the 1960s.

Dual citizenship, dual identities – and what for? All for a central idea: a better life – with all its advantages and disadvantages. The route to Germany represents this very goal: the promise of a better life. And travelling in the opposite direction each summer: to show that the better life has been found. The status symbol is the car – it means freedom and security, a mobile shelter.

During the stop and the visit in Istanbul, MOBILISTAN could be visited with a visa. The visa allowed the participants to stay temporarily in the limousine and thus on the territory of the state passing through.

The project MOBILISTAN is to be understood as a purely ART PROJECT dealing with issues of mobility, territorial limits, recognition, marginalization, freedom to travel and the desire to belong.

Sep 24 - 7 pm

Otonom Maslak, Atatürk Oto Sanayi Sitesi, 9 Sok. Sarıyer/Istanbul

Sep 25, 12:30

Kadıköy Meydanı, Istanbul, Beşiktaş Iskelesi

Sanat Projesi: “Mobilistan”

Manaf Halbouni ve Christian Manss 2021 yılında bir aracın sınırlı alanının içerisinde ilk mobil devleti ilan edecekler. Yuvarlanan bu devlet, mevcut mülteci rotalarına benzeyen ve aynı zamanda 1960'lardan bu yana binlerce göçmen işçi tarafından geçici olarak anavatana dönmek için kullanılan İstanbul'a giden bir rota izleyecek.

Çifte vatandaşlık, çift kimlik – bunlar ne işe yarıyor? Hepsi merkezi bir fikir temsil etmekte: tüm avantajları ve dezavantajları ile daha iyi bir yaşam. Almanya'ya giden yol tam da bu hedefi temsil ediyor: daha iyi bir yaşam vaadi. Ve her yaz ters yönde seyahat etmek: daha iyi bir hayatın bulunduğunu göstermek için. Bu durumun sembolü arabadır - özgürlük ve güvenlik, hareketli bir sığınak anlamına gelir.

MOBILISTAN projesi, hareketlilik, bölgesel sınırlar, tanınma, marjinalleşme, seyahat özgürlüğü ve ait olma arzusu konularıyla ilgilenen, tamamen bir SANAT PROJESİ olarak anlaşılmalıdır.

Mobilistan, streç bir limuzin veya bir devlet limuzinin alanına kurulacak ve bu form aracın kapılarından girilip çıkılabilen bir bölgeyi oluşturulacak. Bu limuzin, kendi bayrağı, marşı ve pasaportunun yanı sıra devlet temsilcilerine de sahiptir: Manaf Halbouni ve Christian Manss.

 

Supported by

 

 

 


Photos: copyright MOBILISTAN 2021


 


Related Posts